میانگین قیمت مسکن در خرداد به بیش از ۱۳ میلیون تومان رسید/ منطقه ۱۸ ارزان‌ترین منطقه تهران است

ژوئن 27, 2019 Off By نویسنده

طبق آمار‌های ارائه شده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی هم اکنون میانگین هر متر مربع قیمت مسکن به ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، طبق آخرین آمار‌های ارائه شده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میزان معاملات مسکن خرداد ماه در مقایسه با ماه‌های گذشته کاهش ۵۹.۷ دهم درصدی داشته و ۶ هزار و ۱۲۷ فقره معامله مسکن در این ماه انجام شده است، این در حالی است که در خرداد سال ۹۷، ۱۵ هزار و ۲۰۹ فقره معامله صورت گرفته است.

همچنین تعداد کل مبایعنامه‌های ثبت شده در خرداد امسال ۵ هزار و ۳۸۷ فقره بوده و این در حالی است که در اردیبهشت ماه تعداد مبایعنامه‌های ثبت شده ۱۰ هزار و ۹۶۲ فقره بوده است.

همچنین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در خرداد ماه ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان بوده و این در حالی است که در اردبیبهشت ماه متوسط قیمت هر متر مربع ۱۲ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که آمار‌ها نشان دهنده افزایش ۶ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان را نشان می‌دهد.

منطقه ۱۹ کمترین معامله را به خود دید

طبق آمار‌های ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در خرداد امسال قیمت مسکن ۱۰۶.۸ دهم درصد افزایش یافته که این در حالی است که میزان معاملات مسکن در خرداد ماه کاهش چشم گیری داشته است.

بر اساس این گزارش تعداد معاملات واحد مسکونی در خرداد امسال نسبت به ماه گذشته کاهش ۵۰.۲ درصدی داشته و تعداد مبایعنامه‌های ثبت شده ۱۲۳۱۷ فقره بوده است. همچنین میانگین هر متر مربع قیمت واحد مسکونی در خرداد نسبت به اردیبهشت امسال ۵.۶ دهم درصد رشد یافته و در اردیبهشت امسال میانگین هر متر مربع واحد مسکونی ۱۲ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان بوده است.

در مناطق ۲۲ گانه تهران منطقه ۱۹ یا ثبت ۴۵ فقره مبایعنامه کمترین میزان و منطقه ۵ هم با ثبت ۸۴۵ فقره مبایعنامه بیشترین میزان معاملات را در بین سایر مناطق از آن خود کرده‌اند، این در حالی است که در اردیبهشت سال گذشته منطقه ۱۹، ۸۱ معامله مسکن داشته و در منطقه ۵، ۱ هزار و ۹۱۲ معامله مبایعنامه ثبت شده است.

بر اساس اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی بیشترین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در ماه گذشته منطقه یک بوده که میانگین هر متر مربع واحد مسکونی به ۲۷ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و منطقه ۳ در رتبه دوم افزایش قیمت‌ها قرار دارد. میانگین هر متر مربع واحد مسکونی به ۲۴ میلیون و ۳۹۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است، همچنین منطقه ۵ که رکورددار معاملات مسکن به شمار می‌رود میانگین هر متر مربع واحد مسکونی در آن منطقه ۱۶ میلیون و ۶۷۲ هزار و ۶۰۰ تومان ثبت شده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که منطقه ۲۲ تهران در چند سال گذشته همزمان با افزایش ساخت و ساز‌ها و برج سازی قیمت مسکن رشد جهشی و هم اکنون میانگین قیمت مسکن در این منطقه به ۱۳ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

همچنین آمار‌ها نشان می‌دهد که در منطقه ۱۲ تهران تعداد معاملات ثبت شده و مبایعنامه‌ها ۱۵۹ فقره بوده و این در حالی است که در ماه گذشته میزان معاملات دو برابر (۳۳۵ فقره) بوده و میانگین قیمت مسکن هم در خرداد ماه ۷ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۲۰۰ تومان بوده در حالی که اردیبهشت ماه میانگین قیمت ۷ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان بوده است.

طبق آمار‌ها ارزان‌ترین منطقه تهران در معاملات مسکن در خرداد ماه منطقه ۱۸ با متوسط قیمت ۵ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بوده و پس از آن ارزان‌ترین منطقه، منطقه ۲۰ با میانگین قیمتی ۶ میلیون ۲۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که منطقه ۹ با ۵۵ فقره مبایعنامه و منطقه ۲۲ با ۶۰ فقره معامله به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم کمترین معاملات قرار دارند.

همچنین آمار‌ها نشان می‌دهد که باز هم منطقه ۵ رکورد دار ثبت معاملات در استان تهران شده و به تنهایی ۳۷.۵ و نیم درصد کل معاملات مسکن تهران را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش آمار‌ها نشان می‌دهد که رشد چشمگیر قیمت مسکن در خرداد امسال باعث کاهش معاملات مسکن شده؛ اما همچنان در مناطق ۵ گانه تهران میان خرید و فروش مسکن با وجود افزایش قیمت ادامه دارد و به تنهایی ۴۰ درصد از خرید و فروش‌های مسکن در پایتخت در این مناطق پخش شده است.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که همواره در تابستان میزان معاملات خرید و فروش و به ویژه اجاره افزایش می‌یابد به طوری که در سال گذشته میزان معاملات مسکن در مقایسه با سال ۹۶ افزایش یافته بود؛ اما امسال به نظر می‌رسد که همزمان با کاهش قدرت خرید مردم به ویژه در حوزه مسکن میزان معاملات در حوزه اجاره افزایش یابد البته وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که امسال با ایجاد موسسات اجاره داری و همچنین تعیین قیمت هر منطقه بتوانیم مانع فزایش قیمت اجاره بیش از میزان تورم شویم.

منبع : بیتوته